poniedziałek, 15 sierpnia 2011
W dniu 18 sierpnia br. o godz. 18:00 w  Galerii Przystanek mieszczącej się w siedzibie Informacji Turystycznej przy ul. Tomaszowskiej 25 w Krasnobrodzie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Jolanty i Tomasza Dziubińskich pt. Uroda kwiatów i polski pejzaż. Na wystawę składa się blisko 50 fotografii przedstawiających monochromatyczne i kolorowe pejzaże pochodzące głównie z Roztocza oraz makrofotografię kwiatów.

Czytaj całość

poniedziałek, 15 sierpnia 2011
W sobotę 13 sierpnia br. o godzinie 20:00 w Yurcie Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim odbył się pokaz fotografii z poleskich wypraw Pawła Kołodziejczyka. Pokaz towarzyszył koncertowi zespołu śpiewaczego Trio sióstr Łukianowicz, ze wsi Leśniki koło Drohiczyna Białoruskiego.

Czytaj całość

sobota, 13 sierpnia 2011
W dniu 12 sierpnia br. podczas Dnia Otwartego w Roztoczańskim Parku Narodowym ogłoszono wyniki IV edycji konkursu fotograficznego Roztocze w obiektywie. Powołane przez organizatora jury w składzie: Wiesław Lipiec (Prezes ZPFP OR-P, przewodniczący jury), Elżbieta Hałasa (artysta plastyk, malarka), Paweł Marczakowski (RPN, ZPFP OR-P) i Grzegorz Szkutnik (ZPFP OR-P) na podstawie zgłoszonych na konkurs fotografii wyłoniło 21 laureatów wśród, których znalazły się prace członków naszego Okręgu: Roberta Bijasa i Jarosław Zięby.

Czytaj całość

sobota, 13 sierpnia 2011
Ponad 40 fotografii naszych kolegów opublikowano w albumie 4 pory roku w Gminie Rymanów wydanym przez Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu na zlecenie Gminy Rymanów.

Czytaj całość

czwartek, 11 sierpnia 2011
Cztery nagrody: nagrodę główną, I i III nagrodę oraz wyróżnienie przyznano Maciejowi Szpiechowi, natomiast Wiesław Lipiec otrzymał wyróżnienie w konkursie Las w obiektywach leśników organizowanym przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych i Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Nagrodę główną otrzymała fotografia pt. Buczyna, której jednocześnie przyznano I nagrodę w kategorii Krajobraz.

Czytaj całość

poniedziałek, 25 lipca 2011
Wystawa Florystyczne fascynacje jest wystawą autorską przedstawiającą piękno i różnorodność wybranych rodzimych gatunków roślin rzadkich i chronionych, a także tych pospolitych. Jest to zbiór 34 fotografii w formacie 30x45 cm ukazujących rośliny z perspektywy zbliżeń oraz szerszych ujęć, uchwyconych w nastrojowym świetle.
Czytaj całość

piątek, 15 lipca 2011
W Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego (ul. Plażowa 2, Zwierzyniec) oglądać można znakomitą wystawę fotografii Wiesława Lipca pt. Roztocze bez granic. Wystawę tworzy 40 prac w formacie 50x75 cm przedstawiających nastrojowe pejzaże i zabytkową komponującą się w krajobrazie architekturę Roztocza Polskiego i Ukraińskiego.

Czytaj całość

piątek, 15 lipca 2011
Na okładce numeru 7/2011 miesięcznika Przyroda Polska opublikowano fotografię Grzegorza Szkutnika przedstawiającą storczyka obuwika pospolitego. Wydawcą czasopisma jest Liga Ochrony Przyrody.

Czytaj całość

wtorek, 12 lipca 2011
W sobotę 16 lipca odbędzie się VI edycja festiwalu Fotocromia. Festiwal odbędzie się w miejscowości Verbania w północno-zachodnich Włoszech. Na dużym ekranie w warunkach plenerowych zaprezentowane zostaną m.in. 3 wspólne pokazy ZPFP: Against the Chaos, Open for the Close-up oraz Lesson of Dance. W pokazach tych znalazły się prace członków naszego Okręgu: Dariusza Kwiatkowskiego i Tomasza Młynarczyka. Ponadto w pokazie Lesson of Dance znalazły się też fotografie śp. Artura Tabora.

Czytaj całość

wtorek, 12 lipca 2011
W dniu 13 lipca 2011 roku o godzinie 17:00 w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie zostanie otwarta zbiorowa wystawa członków Związku Polskich Fotografów Przyrody pt. Skarby Polskiej Przyrody. Wystawa ta została przygotowana z okazji 15 lecia ZPFP obchodzonego w roku ubiegłym i tym samym jest ona prezentacją dorobku artystycznego fotografów zrzeszonych w ZPFP. W Karkonoskim Parku Narodowym będzie ona prezentowana w ramach projektu: Program edukacyjny: Karkonoski Park Narodowy - Centrum Bioróżnorodności, etap II, współfinansowanego przez WFOŚiGW oddział w Jeleniej Górze.

Czytaj całość

sobota, 25 czerwca 2011
Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej zaprasza na wystawę fotografii Artura Tabora, której tematem są nadbużańskie pejzaże i mieszkańcy nadbużańskich wsi. Są to obrazy, które mamy gdzieś w głębokiej pamięci, a których nie odnajdziemy już w dzisiejszej rzeczywistości.

Czytaj całość

sobota, 18 czerwca 2011
Wystawę poświęconą naszemu tragicznie zmarłemu koledze można oglądać do końca sierpnia br. w Młodzieżowym Domu Kultury 2 mieszczącym się przy ulicy Bernardyńskiej 14a w Lublinie. Składa się ona z blisko 40 zdjęć w formacie 30x45 cm ukazujących Artura okiem przyjaciół.

Czytaj całość

niedziela, 12 czerwca 2011
Wystawa Odsłona jest zbiorem zdjęć powstałym w wyniku kilkuletniej pracy obu autorek. Poprzez fotografię starały się ukazać magię zupełnie zwyczajnych miejsc. Obrazy rysujące się w wodzie czy światło przenikające przez osłonę szyb szklarni tworzą nowy zupełnie magiczny świat. Fotografie prezentowane w ramach wystawy wywołują indywidualne skojarzenia i zachęcają do bardziej wnikliwej obserwacji świata w którym jesteśmy.

Czytaj całość

wtorek, 24 maja 2011
W dniu 22 maja 2011 roku w dworze myśliwskim w Złotopolicach odbył się wernisaż wystawy fotografii Mai i Krzysztofa Celuchów. Na wystawę przedstawiającą mazowieckie pejzaże składa się ponad 30 fotografii w formacie 50x70 cm i 70x100 cm. Prezentacja wystawy jest tłem do odbywających się w Złotopolicach koncertów szopenowskich.
Czytaj całość

piątek, 6 maja 2011
Podczas tegorocznej edycji konkursu Adelaide AV Fest (patronat FIAP) pokaz zdjęć pt. Open for the Close-up pochodzący z cyklu pt. Nasze fascynacje zdobył I miejsce w kategorii Przyroda.
Wśród autorów prac prezentowanych w pokazie znalazły się fotografie dwóch członków naszego Okręgu: Dariusza Kwiatkowskiego i Tomasza Młynarczyka. Gratulacje!


Czytaj całość

poniedziałek, 18 kwietnia 2011
W dniach 15-17 kwietnia odbył się kolejny plener członków naszego Okręgu. Tym razem spotkaliśmy się na Pogórzu Strzyżowskim i zakwaterowani byliśmy w miejscowości Głobikowa w schronisku pn. Rozdzielnia wiatrów. Podczas owocnych w wiosenne kadry dni udało się nam odwiedzić najciekawsze miejsca Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego na czele z rezerwatami przyrody pogórza...

Czytaj całość

niedziela, 27 marca 2011
Pieśń o naturze - Gmina Dębica to tytuł kolejnego albumu o obszarze położonym w granicach administracyjnych Gminy Dębica, który w całości zilustrowany jest fotografiami Dariusza Tyrpina. Tym razem przewodnim tematem wydawnictwa jest przyroda Pogórza Strzyżowskiego i Ciężkowickiego.

Czytaj całość

środa, 9 marca 2011
Od 10 marca w mieszczącej się przy Rynku Wielkim Galerii Ratusz w Zamościu prezentowana będzie wystawa fotografii Roberta Bijasa pt. Ptaki i ssaki Roztocza. Ekspozycja składa się z 22 prac w formacie 30x45cm i jest częścią kampanii promocyjnej autorskiego przewodnika Roberta pod tym samym tytułem. Wernisaż oraz spotkanie z autorem odbędzie się w dniu 10 marca o godzinie 15:00 w Galerii Ratusz. Wystawa prezentowana będzie do końca marca 2011 roku.

Czytaj całość

wtorek, 1 marca 2011
Z dniem 1 marca 2011 roku po zapoznaniu się z pracami i odbyciu stażu kandydackiego Zarząd Okręgu zdecydował o przyjęciu w poczet członków ZPFP koleżankę Magdalenę Chudzik z Rzeszowa. Aktualnie Okręg Roztoczańsko-Podkarpacki liczy 51 członków.
Czytaj całość

niedziela, 27 lutego 2011
W dniu 25 lutego 2011 roku podczas posiedzenia jury w składzie: Łukasz Łukasik (Prezes ZPFP), Stanisław Orłowski (ZPAF, Prezes ZTF), Marek Jawor (ZTF) został rozstrzygnięty konkurs na Fotografa Roku 2010 Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego ZPFP. Wyniki konkursu ogłoszono w dniu 26 lutego podczas zebrania członków Okręgu w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim.
Czytaj całość

niedziela, 20 lutego 2011
W dniach 25-27 lutego br. odbył się zimowy plener członków naszego Okręgu w Lasach Janowskich. Zakwaterowanie oraz spotkania członków ORP miały miejsce w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie w Janowie Lubelskim. W programie pleneru znalazły się m.in. rozstrzygnięcie konkursu na Fotografa Roku 2010 ZPFP ORP, pokazy fotografii Łukasza Łukasika, który był gościem naszego pleneru oraz członków Okręgu i kandydatów do ZPFP.

Czytaj całość

niedziela, 20 lutego 2011
Album Gmina Dębica w barwach czterech pór roku jest pierwszym tego typu wydawnictwem ukazującym walory turystyczno-przyrodnicze Gminy Dębica. Na 120 stronach wydawnictwa znalazło się ponad 100 fotografii autorstwa Dariusza Tyrpina wykonanych o różnych porach dnia i nocy oraz zdjęcia z lotu ptaka ukazujące piękno przyrody i krajobrazu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego. Album wydano na zlecenie Gminy Dębica i dostępny jest w Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica w Pustkowie - Osiedlu.
Czytaj całość

poniedziałek, 14 lutego 2011
Okładkę najnowszego numeru 2/2011 miesięcznika Bieszczady zilustrowano fotografią przedstawiającą zbocza Tarnicy z panoramą Szerokiego Wierchu autorstwa Grzegorza Szkutnika. Czasopismo według zapowiedzi wydawcy w dystrybucji znajdzie się od 17 lutego br.
Czytaj całość

niedziela, 13 lutego 2011
Wystawa Lasem inspirowane prezentowana w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie prezentuje zdjęcia nadsyłane na konkurs fotograficzny Leśne fotografie w latach 2002-2009 i zakwalifikowane przez jury do ekspozycji pokonkursowej. Tematyka prezentowanych fotografii pozwala uświadomić odbiorcy skalę zjawisk przyrodniczych, które mogą być obiektem twórczych natchnień. Wśród autorów prac prezentowanych w ramach tej wystawy znalazły się również następujące nazwiska członków Okręgu: Piotra Ciska (2 prace), Janusza Iwaszka (4 prace), Ryszarda Michno (1 praca) i Grzegorza Szkutnika (3 prace).
Czytaj całość

niedziela, 13 lutego 2011
W dniach od 14 do 25 lutego br. w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego oglądać można wystawę fotografii Wiesława Lipca pt. Migawki z Roztocza. Wystawę tworzy 17 prac w formacie 30x45 cm ukazujących piękno przyrody i pejzażu Roztocza. Ekspozycję mozna oglądać w godzinach pracy Centrum od poniedziałku do piątku, od 9 do 17.
Czytaj całość

czwartek, 13 stycznia 2011
W numerze 1/2011 miesięcznika Bieszczady, wydawnictwie w całości poświęconym tematyce bieszczadzkiej na stronach działu Galeria została przedstawiona sylwetka i siedem fotografii Grzegorza Szkutnika.
Czytaj całość

czwartek, 13 stycznia 2011
Ukazało się kolejne wydawnictwo przygotowane dla Gminy Biłgoraj zilustrowane fotografiami Grzegorza Szkutnika. Kalendarz Pejzaże 2011 jest kolejnym elementem promocji Gminy, został zilustrowany 13 fotografiami przedstawiającymi krajobraz Równiny Biłgorajskiej i Roztocza Zachodniego przez pryzmat czterech pór roku.
Czytaj całość

czwartek, 13 stycznia 2011
W dniu 21 grudnia 2010 roku o godz. 14:00 w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego zostanie otwarta poplenerowa wystawa laureatów konkursu fotograficznego organizowanego przez RPN. Plener fotograficzny, z którego prace zostaną zaprezentowane odbył się w dniach 27-29 października w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Wśród prezentowanych fotografii znalazły się prace członków naszego Okręgu: Roberta Bijasa i Grzegorza Szkutnika. Wystawa eksponowana będzie do dnia 27 lutego 2011 roku w godzinach pracy OEM RPN.
Czytaj całość

czwartek, 9 grudnia 2010
W numerze 3/2010 magazynu o fotografii przyrodniczej FotoNatura opublikowano tekst poświęcony żurawiom i ilustrujące go fotografie autorstwa Mariusza Pawelca. Artykuł pt. Noclegowisko żurawi to ciekawie opowiedziana historia tego co przeżywał autor podczas pracy na jesiennym zlotowisku żurawi.
Czytaj całość

czwartek, 9 grudnia 2010
Ukazał się kolejny kalendarz przedstawiający piękno pejzażu Roztocza na fotografiach Wiesława Lipca. Roztocze 2011 to kalendarz biurkowy w formacie 17x24 cm zawierający 13 fotografii ukazujących roztoczańskie krajobrazy przez pryzmat czterech pór roku.
Czytaj całość

piątek, 3 grudnia 2010
Informujemy, że na własną prośbę zrezygnował z członkostwa w Związku Polskich Fotografów Przyrody kolega Mirosław Koczkodaj. Mirosław był członkiem ZPFP od 2003 roku, początkowo należał do Okręgu Lubelskiego w 2004 roku związał się z Okręgiem Roztoczańsko-Podkarpackim. Brał czynny udział w plenerach i spotkaniach, jego prace były wielokrotnie doceniane w konkursie na Fotografa Roku ZPFP.

Okręg nasz liczy obecnie 50 członków.

Czytaj całość

piątek, 3 grudnia 2010
Przez pierwsze trzy tygodnie grudnia br. w Hotelu - Restauracji Jaś Wędrowniczek w Rymanowie w ramach cyklu Wielkie Wyprawy prezentowana będzie wystawa Michała Skałby - Norge. Wystawa składa się z prawie 100 kolorowych i czarno-białych fotografii w formacie 30x45 cm, wykonanych podczas dwóch letnich wyjazdów do Norwegii w latach 2008 i 2009. Autor starał się ukazać w swoich pracach głównie piękno oraz niezwykłą różnorodność norweskiego krajobrazu oraz fascynującej przyrody. Nie brakuje też na niej zdjęć ludzi i architektury.
Czytaj całość

piątek, 3 grudnia 2010
Od 2 grudnia 2010 r. w Zwierzynieckim Ośrodku Kultury i Rekreacji w Zwierzyńcu mieszczącym się przy ul. Słowackiego 2 prezentowana będzie wystawa fotografii Roberta Bijasa pt. Ptaki i ssaki Roztocza. Ekspozycja składa się z 34 prac w formacie 30x45 cm i jest częścią kampanii promocyjnej autorskiego przewodnika Roberta pt. Ptaki i ssaki Roztocza. Wystawa prezentowana będzie do końca grudnia br. w godzinach pracy Ośrodka.
Czytaj całość

piątek, 3 grudnia 2010
W dniu 28 listopada 2010 r. podczas festiwalu fotografii przyrodniczej Wizje Natury ogłoszono wyniki konkursu na Fotografa Roku 2010 Związku Polskich Fotografów Przyrody. Wśród laureatów znaleźli się też członkowie naszego Okręgu.
Czytaj całość

poniedziałek, 29 listopada 2010
W dniu 27 listopada br. podczas festiwalu fotografii przyrodniczej Wizje Natury została otwarta wystawa fotografii członków Związku Polskich Fotografów Przyrody. Wystawę składającą się z 50 prac w formacie 40x60 cm przygotowano z okazji mijającego w 2010 roku 15 - lecia ZPFP. Wśród autorów prac znaleźli się też członkowie naszego Okręgu: Dariusz Kwiatkowski, Mariusz Pawelec, Rafał Siek, Michał Skałba i Grzegorz Szkutnik. Wystawa do końca bieżącego roku prezentowana będzie w Centrum Edukacji Kampinowskiego PN w Izabelinie przy ul. Tetmajera 38.

Czytaj całość