środa, 24 listopada 2010
Właśnie ukazały się dwie publikacje promujące walory przyrodniczo-krajoznawcze Gminy Biłgoraj. Przygotowanie wydawnictw miało miejsce w ramach Projektu edukacji ekologicznej Eko - trakty realizowanego przez Gminę Biłgoraj i współfinansowane zostało przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. W publikacjach znalazły się opisy walorów przyrodniczych, obszarów chronionych, miejscowości i szlaków turystycznych bogato ilustrowane setką fotografii autorstwa Grzegorza Szkutnika.
Czytaj całość

środa, 10 listopada 2010
W dniu 20 listopada 2010 r. w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego PN (ul.Plażowa 3, Zwierzyniec) odbyło się otwarcie zbiorowych wystaw fotograficznych członków naszego Okręgu. Następnie cały wieczór poświęcony został wspomnieniom o Arturze Taborze, prezentacjom filmów o nim i jego autorstwa.

Oblicza Natury to wystawa fotografii przyrodniczej, znalazło się na niej ponad 80 prac w formacie 30x45 cm autorstwa 28 członków Okręgu.

Druga ekspozycja Artur Tabor - wspomnienie poświęcona jest naszemu tragicznie zmarłemu koledze. Wystawa przedstawia na blisko 40 fotografiach Artura okiem przyjaciół.
Czytaj całość

środa, 10 listopada 2010
Ukazał się album fotograficzny wydany przez Wydawnictwo Arete II na zlecenie Starostwa Powiatowego w Brzozowie. Publikacja przygotowana została w formacie A4 i liczy 120 stron. W albumie znalazło blisko 150 fotografii z czego 34 fotografie są autorstwa członków naszego Okręgu: Mariusza Pawelca, Rafała Sieka, Grzegorza Szkutnika, Macieja Szpiecha, Przemysława Szymońskiego, Dariusza Tyrpina i Leszka Wygachiewicza i przedstawiają leśne krajobrazy, gatunki roślin i zwierząt występujących na obszarze pogórza.

Czytaj całość

piątek, 29 października 2010
W dniu 29 października w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN w Zwierzyńcu odbyło się seminarium pn. Łotwa, Białoruś, Lubelszczyzna - turystyka przyrodnicza, możliwości wymiany i współpracy. W trakcie jego trwania uczestnikom zaprezentowane zostały: wystawa zbiorowa Natura2000/Lubelskie/Pl, którą w większości tworzą zdjęcia członków naszego Okręgu, wystawa Białoruś - kraj lasów, bagien i rzek autorstwa Pawła Kołodziejczyka oraz diaporamy autorskie Rafała Sieka pt. Historia bocianiego gniazda i Wisła z lotu ptaka oraz zbiorowe diaporamy ZPFP pt. Nasze Fascynacje.
Czytaj całość

poniedziałek, 18 października 2010
W dniach 15-17 października 2010 roku odbył się kolejny plener fotograficzny członków naszego Okręgu. Mimo iż, był to pierwszy plener na terenie Pogórza Przemyskiego uczestnicy nie mieli problemu by odnaleźć ciekawe miejsca i równie ciekawe plenery fotograficzne. Żółknące buczyny, zamglone doliny rzek i strumieni pięknie oddawały klimat jesieni. Zakwaterowani byliśmy w Dybawce k.Krasiczyna, która okazała się dobrą bazą wypadową na zdjęcia. W plenerze uczestniczyli członkowie Okręgu i kandydaci do ZPFP.
Czytaj całość

niedziela, 17 października 2010
W najnowszym numerze magazynu miłośników podróży Polska Wita w cyklu Okiem Obiektywu opublikowano na sześciu stronach siedem fotografii autorstwa Wiesława Lipca. Fotografie ukazują piękno krajobrazu, elementów przyrody i architektury Roztocza w jesiennej nastrojowej scenerii. Przedstawiono też skrótowo sylwetkę autora.
Czytaj całość

niedziela, 17 października 2010
Od 10 października na chojnickim Starym Rynku oglądać można kolejną prezentację wystawy Zwierzpospolita Polska,  na której prezentowane są fotografie śp. Artura Tabora. Uroczyste otwarcie wystawy będzie miało miejsce 18 października o godzinie 12.00 w chojnickim Ratuszu. Wystawa w Chojnicach będzie eksponowana do 19 listopada 2010 roku.
Czytaj całość

wtorek, 5 października 2010
W dniu 5 października br. jury w składzie: Grzegorz Leśniewski (OM ZPFP), Łukasz Łukasik (prezez ZPFP), Grzegorz Szkutnik (OR-P ZPFP), Jacek Szarek (TVP o/Rzeszów), Tomasz Winnicki (dyrektor BdPN) oraz Cezary Ćwikowski (BdPN) rozstrzygnęło konkurs fotograficzny zorganizowany przez Bieszczadzki Park Narodowy pn. Różnorodność biologiczna i krajobrazowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jego otuliny.

Czytaj całość

środa, 29 września 2010
Przewodnik ten jest efektem niezliczonych godzin, które autor poświęcił na poznanie, obserwowanie i fotografowanie ptaków i ssaków Roztocza. Na 140 stronach przewodnika opisanych zostało 93 gatunki ptaków oraz 10 gatunków ssaków. Wszystkie charakterystyki zostały bogato zilustrowane blisko 150 zdjęciami samego autora oraz między innymi zdjęciami Michała Skałby i Jarosława Zięby.
Czytaj całość

wtorek, 28 września 2010
W dniach 23-27 września 2010 roku w ramach projektu Odpowiedzialna Turystyka Przyrodnicza realizowanego przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Latvijas Dabas Fonds odbyła się wizyta studyjna na Łotwie. W ramach niej uczestniczyło 22 osoby skupione w różnego rodzaju organizacjach i stowarzyszeniach pozarządowych z Polski, Białorusi i Łotwy. W trakcie wizyty uczestnicy wzięli udział w otwarciu wystawy pt. Natura2000/Lubelskie/Pl w Ogrodzie Botanicznym w Rydze oraz wyjazdach i zajęciach terenowych m.in na terenie: rezerwatu przyrody Cena Mire, doliny rzeki Abavy, jeziora Engure oraz parków narodowych: Slitere i Kemeri. Wśród uczestników znaleźli się też nasi koledzy Marek Nasiadka i Grzegorz Szkutnik, którzy jako autorzy prac prezentowanych na wystawie Natura2000/Lubelskie/Pl reprezentowali Okręg Roztoczańsko-Podkarpacki ZPFP.
Czytaj całość

czwartek, 9 września 2010
Z dniem 18 września 2010 r. po zapoznaniu się z pracami i po odbyciu stażu kandydackiego Zarząd Okręgu zdecydował o przyjęciu w poczet członków ZPFP nowych kolegów: Roberta Bijasa ze Zwierzyńca, Remigiusza Gmyza z Zamościa, Waldemara Siatkę ze Skokówki k/Zamościa, Bogusława Świątka z Dębicy oraz Sławomira Weremczuka z Kraśnika.Tym samym Okręg Roztoczańsko-Podkarpacki liczy obecnie 52 członków.
Czytaj całość

czwartek, 9 września 2010
W dniu 14 września 2010 r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej Lasów Państwowych w Jedlni Letnisko w trakcie trwania narady dyrektora generalnego Lasów Państwowych Mariana Pigana z dyrektorami regionalnych dyrekcji LP odbyło się spotkanie z Grzegorzem Szkutnikiem, który reprezentował z ramienia Zarządu Głównego, Związek Polskich Fotografów Przyrody. W trakcie spotkania przedstawiona została historia ZPFP, program proponowanej współpracy ZPFP z Lasami Państwowymi oraz prezentacje diaporam zbiorowych ZPFP Nasze Fascynacje oraz diaporamy Historia bocianiego gniazda Rafała Sieka.
Czytaj całość

środa, 8 września 2010
Od 5 września wystawę Zwierzpospolita Polska oglądać można przy Skwerze Popiełuszki w parku miejskim w Zgorzelcu. Ekspozycja przyrodniczych fotografii Artura Tabora jest elementem projektu Różne historie, wspólna przyszłość, który realizowany jest w Zgorzelcu. Zdjęcia w zgorzeleckim parku bądą eksponowane do 29 września.
Czytaj całość

środa, 8 września 2010
Ukazała się kolejna pozycja książkowa naszego kolegi Marka Nasiadki. Leksykon krajoznawczy poświęcony powiatowi kraśnickiemu to bogate kompendium wiedzy opisujące wszelkie zagadnienia kulturowe i przyrodnicze występujące na obszarze powiatu.
Czytaj całość

sobota, 4 września 2010
W siedzibie Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2 w Lublinie można oglądać znakomitą wystawę fotografii Wiesława Lipca pt.Roztocze bez granic. Obejmuje ona 22 prace ukazujące piękno i bogactwo świata przyrody Roztocza na terenie Polski i Ukrainy. Prezentacja przygotowana została z Okazji Lubelskiej Gali Turystycznej 2010 i potrwa do końca września br,
Czytaj całość

piątek, 3 września 2010
Od 5 sierpnia plenerowa wystawa Zwierzpospolita Polska gości we Wrocławiu. Oficjalne otwarcie czwartej edycji wystawy miało miejsce 6 sierpnia w sali konferencyjnej Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej tuz przy prezentowanych fotografiach. Podczas uroczystości otwarcia oprócz przedstawiciela Fundacji Dzika Polska głos zabrali, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz brat tragicznie zmarłego w lipcu br. autora fotografii - Jacek Tabor.
Czytaj całość

piątek, 30 lipca 2010
Atlas zwierząt chronionych to publikacja przedstawiająca szczegółowo wszystkie zagadnienia związane z funkcjonowaniem opisanych w niej wybranych 450 gatunków zwierząt chronionych występujących w Polsce. Opisuje zwierzęta ze wszystkich grup systematycznych przedstawiając prawne i praktyczne aspekty ich ochrony. W publikacji zamieszczono Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną, które pozwala zapoznać się z obowiązującymi przepisami w tej dziedzinie. Teksty Małgorzaty i Henryka Grabarczyk obrazuje ponad tysiąc ilustracji: rysunków i znakomitych fotografii wybitnych fotografów przyrody m.in. Mariusza Pawelca i Rafała Sieka.
Czytaj całość

czwartek, 15 lipca 2010
Wystawa fotograficzna 20 lat Poleskiego Parku Narodowego jest zbiorem 55 zdjęć w formacie 30x40 cm, stanowiących podsumowanie 20 lat istnienia Poleskiego Parku Narodowego. Celem wystawy jest pokazanie jak Park zmieniał się na przełomie tych 20 lat, przypomnienie ważnych wydarzeń związanych z funkcjonowaniem Parku oraz pracowników i ludzi którzy mieli czynny wkład w jego rozwój. Co ważne swoimi spostrzeżeniami uwiecznionymi na zdjęciach dzielą się nie tylko pracownicy, ale przede wszystkim jego sympatycy, mieszkańcy otuliny i okolic, turyści, uczniowie, nauczyciele oraz Ci którym bliskie są te tereny. Z nadesłanych prac wyłoniono najlepsze, a spośród autorów, których prace zostały zakwalifikowane na wystawę komisja składająca się z pracowników Parku wyłoniła 7 osób których prace zostały wyróżnione w tym 3 fotografie naszego kolegi Grzegorza Szkutnika.
Czytaj całość

czwartek, 15 lipca 2010
Właśnie ukazał się kolejny przewodnik autorstwa naszego kolegi Marka Nasiadki. Tym razem autor przybliża nam jeden z najpiękniejszych odcinków Bugu w Polsce wraz z przyległymi regionami. Książka przybliża zwięźle dominanty przyrodnicze i kulturowe tego terenu, charakteryzuje miejscowości, rezerwaty przyrody i inne obiekty o walorach turystycznych w specyficznej atmosferze kultury pogranicza Wschodu i Zachodu. Na 144 stronach przewodnika oprócz autorskiego tekstu opublikowanych zostało blisko 40 fotografii autora.
Czytaj całość

poniedziałek, 5 lipca 2010
Niniejszy album jest okazją do zwiedzenia Małopolskiego Przełomu Wisły z innej perspektywy, do spojrzenia na ten malowniczy fragment naszego kraju ptasimi oczyma. Taka okazja rzadko się zdarza...

Powyższe słowa znajdziemy we wstępie do albumu, albumu w którym na blisko 60 stronach znajdziemy ponad 60 fotografii Wisły i jej otoczenia wykonanych z powietrza przez wyśmienitych fotografów przyrody:  Rafała Sieka i Artura Tabora.

Czytaj całość

poniedziałek, 5 lipca 2010
Od 29 czerwca do 1 sierpnia na terenie Parku Oliwskiego w Gdańsku prezentowana będzie wystawa fotograficzna pt. Zwierzpospolita Polska. Jest to największa plenerowa ekspozycja wielkoformatowych fotografii prezentujących dziką przyrodę Polski. Jej organizatorem jest Fundacja Dzika Polska, zaś autorem większości z nich nasz kolega Artur Tabor.

Czytaj całość

piątek, 2 lipca 2010
Z ogromnym smutkiem informujemy, że w dniu 2 lipca zginął tragiczne nasz kolega Artur Tabor. Artur przebywał ze swoim bratem Jackiem i z grupą przyjaciół na wyprawie fotograficznej w Mongolii, podczas fotografowania ptaków pośliznął się na skałach doznając ciężkich obrażeń w wyniku, których zmarł.

Rodzinie, a w szczególności żonie Artura Joli i córce Monice składamy najszczersze wyrazy współczucia.
Zarząd i członkowie Okręgu


Czytaj całość

wtorek, 29 czerwca 2010
Przez całe wakacje w Krasnobrodzkim Domu Kultury będzie eksponowana wystawa Leszka Wygachiewicza pt. O poranku. Wystawa jest podróżą w barwny i niesamowity świat owadów i pajęczaków. Autor specjalizując się w nie łatwej dziedzinie fotografii, jaką jest fotografia makro potrafi pokazać te małe stworzenia, jednocześnie wyłapując ciekawe zachowania w świecie owadów. Ekspozycja składa się z 50 fotografii w formacie 30x40 cm. Zapraszamy.
Czytaj całość

poniedziałek, 14 czerwca 2010
Informujemy, że na własną prośbę zrezygnował z członkostwa w Związku Polskich Fotografów Przyrody kolega Adam Krzykwa. Adam był członkiem ZPFP od 1998 roku, początkowo należał do Okręgu Lubelskiego, od 2004 roku związany był z Okręgiem Roztoczańsko-Podkarpackim. W latach 2004-2007 sprawował funkcję wiceprezesa Zarządu Okręgu. Brał czynny udział w życiu Okręgu, uczestniczył we wszystkich ważnych wydarzeniach a jego prace obecne były na wystawach i publikacjach przygotowywanych przy udziale OR-P.
Czytaj całość

poniedziałek, 14 czerwca 2010
Tomasz Dziubiński został laureatem międzynarodowego konkursu Prix de la Photographie zajmując 3 drugie nagrody w kategoriach dla nieprofesjonalistów: Photojurnalism/Other, Fine Art/Architecture oraz w kategorii poświęconej fotografii przyrodniczej Nature/Seasons za pracę Autumnal Berberis.
Czytaj całość

czwartek, 3 czerwca 2010
W dniach 6-27 czerwca w Kazimierzu nad Wisłą po raz kolejny odbędą się Dni Wisły. Jest to cykliczna impreza łącząca w sobie wydarzenia kulturalne, artystyczne i edukacyjne mające na celu zwrócenie uwagi na konieczność ochrony przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa nadwiślańskich terenów. Wśród wielu wydarzeń towarzyszących imprezie szczególnie polecamy te z udziałem fotografików z naszego Okręgu.
Czytaj całość

niedziela, 16 maja 2010
Przewodnik Małopolski Przełom Wisły. Od Sandomierza do Kazimierza...  to bogato ilustrowany opis krajoznawczy obejmujący sam przełom rzeki oraz tereny bezpośrednio z Wisłą sąsiadujące, położone w pobliżu jej największych dopływów. Autorem tekstu oraz wszystkich blisko 100-tu opublikowanych w nim fotografii jest Marek Nasiadka. Autor na blisko 320 stronach przewodnika poprzez szczegółowe opisy i ciekawe fotografie przybliża w nim wszystkie godne uwagi obiekty krajoznawcze i przyrodnicze na omawianym terenie czyniąc to wydawnictwo pozycją obowiązkową dla osób zainteresowanych tematem Wisły i jej otoczenia.
Czytaj całość

sobota, 8 maja 2010
8 maja 2010 r. odbył się Walny Zjazd Członków Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego ZPFP. Podczas Zjazdu wybrano Zarząd Okręgu na kadencję 2010-2013, Komisję Rewizyjną oraz dziewięciu delegatów na Walny Zjazd Delegatów ZPFP w Izabelinie.
Czytaj całość

piątek, 30 kwietnia 2010
Wystawa O poranku autorstwa Leszka Wygachiewicza jest podróżą w barwny i niesamowity świat owadów i pajęczaków. Autor specjalizując się w tej nie łatwej dziedzinie potrafi w bardzo interesujący sposób pokazać te małe stworzenia, jednocześnie wyłapując ciekawe ich zachowania. Wystawa składa się z 50 fotografii w formacie 30x40 cm, eksponowana będzie do 31 maja br. w Książnicy Zamojskiej przy ul. Kamiennej 20 w Zamościu od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30. Oficjalne otwarcie wystawy połączone z pokazem diaporam cyfrowych autora odbędzie się w dniu 6 maja 2010 o godz. 16:00. Zapraszamy.
Czytaj całość

środa, 21 kwietnia 2010
Natura2000/Lubelskie/Pl to ekspozycja składająca się z dwudziestu wielkoformatowych plansz ilustrujacych i opisujących w języku polskim i angielskim ideę i walory sieci Natura 2000 na Lubelszczyźnie. Wśród ponad 100 fotografii 21 autorów znalazły się też prace członków naszego Okręgu: Janusza Iwaszka, Pawła Kołodziejczyka, Adama Krzykwy, Marka Kucharczyka, Dariusza Kwiatkowskiego, Wiesława Lipca, Pawła Marczakowskiego, Marka Nasiadki, Mariusza Pawelca, Rafała Sieka, Michała Skałby, Grzegorza Szkutnika i Artura Tabora. Ekspozycja ta jest inicjatywą Towarzystwa dla Natury i Człowieka oraz Regionalne Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Najbliższe prezentacje wystawy będą miały miejsce w dniach:
19-22 maja w Świdnicy (Kongres Regionów)
27 kwietnia - 10 maja w Skansenie Kołacze k.Włodawy (Majówka Poleska)
20-26 kwietnia w Instytucie Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie (Dni Ziemi)
Czytaj całość

wtorek, 20 kwietnia 2010
Towarzystwo Przyrodnicze Nocnych Marków jest inicjatywą Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. Cypriana K. Norwida w Krakowie. Akcja ma charakter przyrodniczo-fotograficzny i adresowana jest właśnie do miłośników przyrody, a także do wszystkich spragnionych przygód. W ramach akcji odbywają się cyklicznie spotkania z zaproszonymi fotografami przyrody. Podczas spotkań zobaczyć można znakomite fotografie, wysłuchać ciekawych opowieści o przygodach związanych z ich powstawaniem oraz poznać od kuchni profesjonalny warsztat fotografów przyrody. Formuła spotkań nawiązuje do tematyki zdjęć, spotkania odbywają się w miejsc i czasie właściwym dla Nocnych Marków - na łonie natury i zawsze po zmroku.

Gościem najbliższego spotkania, które będzie miało miejsce w dniu 26 kwietnia br. o godzinie 19-tej na Łąkach Nowohuckich (koło Centrum E) w Krakowie będzie członek naszego Okręgu Artur Tabor. Zapraszamy.
Czytaj całość

wtorek, 13 kwietnia 2010
W ramach Dni Ziemi 2010 w Kutnowskim Domu Kultury  mieszczącym się przy ul. Żółkiewskiego 4 w Kutnie zostanie zaprezentowana wystawa zbiorowa członków naszego Okręgu pn. Przyroda Roztocza. Wystawa, na której zostanie zaprezentowanych 55 fotografii w formacie 30x45 cm 20 autorów prezentuje bogactwo i piękno roztoczańskiej przyrody. Ekspozycja będzie miała miejsce w dniach 19 kwietnia - 4 maja 2010 r.
Czytaj całość

poniedziałek, 1 marca 2010
Z dniem 1 marca 2010 roku po zapoznaniu się z pracami i po odbyciu stażu kandydackiego Zarząd Okręgu zdecydował o przyjęciu w poczet członków ZPFP nowych kolegów: Piotra Ciska z Rymanowa, Macieja Szpiecha z Rymanowa, Marcina Lenarta z Adamówki oraz Leszka Adamskiego z Lublina. Tym samym Okręg nasz liczy obecnie 48 członków.
Czytaj całość

poniedziałek, 1 marca 2010
W dniu 26 lutego 2010 roku jury w składzie: Stanisław Orłowski (ZPAF, prezes ZTF), Patrycja Ciosek (ZPFP OM), Dariusz Kwiatkowski (ZPFP ORP) rozstrzygnęło konkurs na Fotografa Roku 2009 Okręgu Roztoczańsko - Podkarpackiego ZPFP.
Czytaj całość

poniedziałek, 22 lutego 2010
W dniach 26-28 lutego 2010 roku w Roztoczańskim Parku Narodowym odbył się kolejny plener i spotkanie członków Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego ZPFP. Najważniejszym punktem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu na Fotografa Roku 2009 Okręgu, oprócz tego miały miejsce pokazy zdjęć oraz spotkania integracyjne.
Czytaj całość