Grzegorz Szkutnik

Z wykształcenia jest przyrodnikiem, a z zamiłowania do przyrody pasjonatem fotografii. Pochodzi z Lubelszczyzny i obecnie mieszka w południowej części tego regionu oddając się w wolnych chwilach urokom Równiny Biłgorajskiej, Puszczy Solskiej i Roztocza. W poszukiwaniu dobrego światła, ciekawych tematów i kadrów nie stroni od fotograficznych wypraw w inne rejony południowo-wschodniej części kraju. Głównym tematem moich prac jest krajobraz i elementy go tworzące.

Jego fotografie publikowane są w czasopismach przyrodniczych (m.in. Bieszczady, Łowiec Polski, Poznajmy Las, Przyroda Polska), albumach fotograficznych (m.in. Lasy Państwowe w 90 odsłonach, Lubelskie Lasy, W leśnych ostępach, Wizje Natury), kalendarzach, folderach itp. W swoim dorobku ma sześć wystaw autorskich oraz jest współautorem wielu wystaw zbiorowych poświęconych polskiej przyrodzie, prezentowanych zarówno w kraju jak i za granicą. Gość i prelegent wydarzeń i międzynarodowych festiwali organizowanych w Polsce poświęconych fotografii i filmowi przyrodniczemu. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych oraz sam jako juror uczestniczył w ocenie prac w konkursach organizowanych przez instytucje samorządowe, stowarzyszenia twórcze i parki narodowe.

Od 2005 roku członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Dwukrotnie laureat Grand Prix i Fotograf Roku Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego ZPFP w latach 2011 i 2021. W latach 2007-2013 sekretarz Zarządu ZPFP OR-P, 2013-2014 członek Zarządu Głównego ZPFP.www.grzegorzszkutnik.pl