WYDAWNICTWO LIPIEC wydało kolejny album przyrodniczy pt. „Nadleśnictwo Rudnik – bogactwo przyrodnicze”. To jedno z najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych przyrodniczo nadleśnictw. Jego lasy w większości obejmują część dawnej Puszczy Sandomierskiej. Tylko leśnictwo Glinianka leży na prawym brzegu Sanu. Znajdziemy tu wiele miejsc o wybitnych walorach przyrodniczych. Oprócz dominującej sosny są tu piękne drzewostany bukowe, jodłowe, dębowe a nawet olchowe i świerkowe. Mamy tu 4 obszary Natura 2000, wiele starych, okazałych drzew, a także bogate stanowiska rzadkich roślin: czosnku niedźwiedziego i siatkowatego, pióropusznika strusiego, długosza królewskiego i wielu innych. Album ukazuje najciekawsze fragmenty lasów oraz krajobrazów nadleśnictwa w różnych porach roku, a także pomniki przyrody, rzadkie rośliny i zwierzęta. Autorami fotografii są: Wiesław Lipiec oraz Robert Osipa (zwierzęta).
[ Czytaj całość ]Zapraszamy na wernisaż i prezentację wystawy poświęconej rezerwatowi przyrody Obary autorstwa Grzegorza Szkutnika do Muzeum Zamkowego mieszczącego się w Zamku Królewskim w Sandomierzu. To już 16-ta prezentacja wystawy przygotowanej w 2019 roku z okazji 45. rocznicy objęcia ochroną rezerwatową naturalnych fragmentów torfowisk przejściowych i wysokich typu subkontynentalnego znajdujących się w zachodniej części kompleksu lasów Puszczy Solskiej. Obecnie wpisuje się w jubileusz 50. lecia rezerwatu, który utworzono na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 26 marca 1975 r. W ramach wystawy prezentowanych jest 20 fotografii w formacie 82x55 cm w oprawie 100x70 cm. Prace przedstawiają charakterystyczne elementy krajobrazu rezerwatu przyrody Obary sfotografowane w zastanych warunkach na przestrzeni czterech pór roku. Wernisaż wystawy w Zamku Królewskim w Sandomierzu odbędzie się 5 listopada o godz. 16:00 i będzie połączony z pokazami cyfrowymi oraz promocją kalendarza na 2025 rok. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 10 stycznia 2025 roku.
[ Czytaj całość ]Fotografie Katarzyny Okoń i Andrzeja Blachy zostały docenione przez Jury VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Perły Polskiej Przyrody". Fotografie Członków naszego Okręgu nagrodzono w kategorii Rośliny i Ssaki w których zdobyły III miejsca. Do konkursu zgłoszono łącznie 2418 fotografii w 6 kategoriach tematycznych przez 299 autorów. Gratulujemy!
[ Czytaj całość ]Prace członków naszego Okręgu, Waldemara Siatki i Grzegorza Szkutnika znalazły się w gronie 67 fotografii docenionych przez Jury IX Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Polska jest piękna" i zostały wyróżnione udziałem w wystawie i albumie pokonkursowym. W konkursie wzięło udział 153 autorów, którzy zgłosili łącznie 760 prac. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Fotograficzne "Przeciw Nicości" im. Mieczysława Wielomskiego.
[ Czytaj całość ]Grzegorz Szkutnik po raz kolejny przygotował swój autorski kalendarz ścienny. Kalendarz na 2025 rok w całości poświęcony został rezerwatowi przyrody Obary z okazji 50 lat jego funkcjonowania. Składa się on z 14 kart, które ilustruje 15 fotografii wykonanych zgodnie z tematem w obszarze rezerwatu przyrody Obary. Kalendarz został przygotowany w formacie A3 (29,7x42 cm) i wydrukowany na eleganckim matowym papierze. W kalendarium zostały ujęte wszystkie niezbędne informacje o dniach wolnych, świętach i imieninach. Kalendarz został wydany w limitowanym nakładzie, a osoby zainteresowane wydawnictwem odsyłamy na stronę autora.
[ Czytaj całość ]Pod adresem: https://zrzutka.pl/vz8ajr uruchomiona została zrzutka na wydanie nowej książki naszego kolegi Roberta Bijasa pt. „Tędy i owędy – o ssakach gawędy”. Jest to rezultat wielu lat jego żmudnej pracy w terenie zarówno jako fotografa, jak i przyrodnika. W książce opisuje ponad 50 gatunków ssaków, łącznie z nietoperzami. Na zdjęciach zobaczymy zwierzęta w środowisku naturalnym, a także ich tropy oraz inne ślady, które tam pozostawiają. W większości są to fotografie Roberta, ale są tez zdjęcia innych znanych fotografów przyrody. Opisy uzupełnione są rysunkami tropów. Książka będzie miała ok. 300 stron i zostanie wydana na najwyższym poziomie edytorskim. Każdy kto wpłaci minimum 70 zł otrzyma jej egzemplarz z podpisem autora.
[ Czytaj całość ]Zapraszamy na kolejną prezentację jubileuszowej wystawy naszego Okręgu pt. „Roztoczańsko-Podkarpackie Wizje Natury”. Tym razem eksponujemy ją w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaklikowie. Wernisaż odbył się 11 sierpnia o godz. 17.00 w sali widowiskowej GOK Zaklików, w ramach IX Spotkań z Kulturą. Połączony był z pięknym recitalem fortepianowym wspaniałej ukraińskiej pianistki Tatiany Shevchenko pt. „Chopinowskie Inspiracje”. Na wystawie prezentujemy 30 prac w formacie 70x50 cm, wykonanych przez 24 naszych członków. Będzie ją można oglądać do 15 października 2024 r. (GOK Zaklików, ul. Strażacka 4).
[ Czytaj całość ]Zapraszamy na kolejną, trzecią już prezentację naszej jubileuszowej wystawy pt. „Roztoczańsko-Podkarpackie Wizje Natury”, tym razem w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Jest to miejsce niezwykłe i prestiżowe, bowiem Muzeum zajmuje dawny Zamek Lubomirskich wraz z parkiem i zazwyczaj wystawiają tutaj swe prace topowi artyści. Wernisaż odbył się 11 maja 2024 r. (podczas Nocy Muzeów) w obecności pracowników Muzeum, przedstawicieli naszego Okręgu oraz zaproszonych gości. Na wystawie prezentujemy 30 prac w formacie 70x50 cm, wykonanych przez 24 naszych członków.
[ Czytaj całość ]2 maja br. roku o godz. 16:00 w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej odbędzie się wernisaż autorskiej wystawy fotograficznej Grzegorza Szkutnika pt. "Obary". Będzie to 15 prezentacja wystawy przygotowanej w 2019 roku z okazji 45 rocznicy objęcia ochroną naturalnych fragmentów torfowisk przejściowych i wysokich typu subkontynentalnego znajdujących się w zachodniej części lasów Puszczy Solskiej.
[ Czytaj całość ]W dniach 11-14 kwietnia br. odbył się drugi w tym roku plener Członków Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego. Tym razem spotkaliśmy się dla odmiany na wiosennym Pogórzu Strzyżowskim, gdzie przez cztery dni oddawaliśmy się urokom tej krainy.
[ Czytaj całość ]Jury w składzie: Urszula Frydrych (Okręg Mazowiecki ZPFP) – przewodnicząca Jury, Tomasz Wilk (Okręg Krakowski ZPFP) - członek, Małgorzata Pawelczyk (Okręg Podlaski ZPFP) – członek po obejrzeniu i ocenie spełniających wymogi regulaminowe 187 fotografii ze 195 fotografii zgłoszonych przez 8 autorów postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach konkursowych:
[ Czytaj całość ]Zapraszamy na drugą prezentację wystawy członków Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Obecna wystawa została przygotowana z okazji jubileuszu obchodzonego w 2024 roku 20.lecia funkcjonowania naszego Okręgu. Nasze prace podobnie jak 10 lat temu, prezentujemy pod tytułem „Roztoczańsko-Podkarpackie Wizje Natury”, by szczególnie podkreślić fakt przynależności emocjonalnej i terytorialnej do przyrody tej części naszego kraju, w której żyjemy i fotografujemy.
[ Czytaj całość ]W dniach 19-21 stycznia 2024 odbył się kolejny zimowy plener Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego ZPFP, tym razem w okolicach Leżajska. Połączony był on z wernisażem wystawy pt. „Roztoczańsko-Podkarpackie Wizje Natury” w dniu 19 stycznia 2024 roku w Domu kultury w Rudniku nad Sanem. Ze względu na niezbyt sprzyjające warunki pogodowe (brak prawdziwej, fotogenicznej zimy), w plenerze wzięło udział zaledwie siedem osób z naszego Okręgu.
[ Czytaj całość ]Zapraszamy na kolejną wystawę członków Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego ZPFP. Została ona przygotowana z okazji przypadającego w 2024 roku 20.lecia powołania Okręgu. Nasze prace, podobnie jak 10 lat temu, prezentujemy pod tytułem „Roztoczańsko-Podkarpackie Wizje Natury”, by szczególnie podkreślić fakt przynależności emocjonalnej i terytorialnej do przyrody tej części naszego kraju, w której żyjemy i fotografujemy. Na wystawie prezentujemy 28 fotogramów w formacie 100x70 cm.
Na okładkach listopadowego i grudniowego wydania miesięcznika Przyroda Polska opublikowano fotografie autorstwa Grzegorza Szkutnika. Są to dwunasta i trzynasta okładka, autorstwa Grzegorza na przestrzeni 19 lat jego wspłópracy z czasopismem, którego wydawcą jest Liga Ochrony Przyrody.
[ Czytaj całość ]Katarzyna Okoń otrzymała wyróżnienie w konkursie fotograficznym "Sztuka Natury" zorganizowanym przez Ogród Zoobotaniczny w Toruniu w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” Toruń 2023. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu wraz z wernisażem pokonkursowej wystawy fotograficznej odbyło się w dniu 1 grudnia o godz. 18:00 w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" w Toruniu. Wystawę składającą się z nagrodzonych i wyróżnionych prac oglądać można do końca grudnia 2023 roku.
[ Czytaj całość ]W dniu 18 listopada podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury ogłoszone zostały wyniki konkursu na Fotografa Roku 2023 Związku Polskich Fotografów Przyrody. W gronie finalistów konkursu w kategorii Świat w naszych rękach znalazły się nazwiska członków naszego Okręgu: Inki Wieczeńskiej i Andrzeja Blachy.
[ Czytaj całość ]Właśnie ukazał się autorski kalendarz ścienny na 2024 rok pt. "Puszcza Solska, W krainie sosny i mokradeł" Grzegorza Szkutnika. To już trzecia edycja kalendarza, któty składa się on z 13 kart, które ilustruje 12 fotografii wykonanych zgodnie z tematem w obszarze kompleksu lasów Puszczy Solskiej. Kalendarz został przygotowany w formacie A3 (29,7x42 cm) i wydrukowany na eleganckim matowym papierze, w kalendarium zostały ujęte wszystkie niezbędne informacje o dniach wolnych i świętach, imieninach. Kalendarz został wydany w limitowanym nakładzie, osoby zainteresowane proszone są o kontakt z autorem (www.grzegorzszkutnik.pl).
[ Czytaj całość ]Fotografia Piotra Chmielewskiego pt. "Paź królowej" zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "W Lawendowym Świecie". Organizatorami konkursu jest Stowarzyszenie Plantatorów Lawendy i Okręg Mazowiecki ZPFP.
Gratulujemy!
Prace Katarzyny Okoń i Grzegorza Szkutnika zostały docenione przez Jury VII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Perły Polskiej Przyrody". Fotografie naszych Członków nagrodzono w kategorii Rośliny, w której zdobyły kolejno II i III miejsce oraz wyróżnienie. Do konkursu zgłoszono łącznie 2044 fotografie w 6 kategoriach tematycznych przez 252 autorów.
[ Czytaj całość ]